Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Hangi Şifre Saldırılara Ne Kadar Dayanıyor

e-Posta Yazdır PDF

Bilgisayarda ve internette şu sıralar tehlikenin en çoğu ve büyüğü kısa, zayıf ve kolay parola/şifre kullanımlarından kaynaklanıyor. Peki size göre en güvenli şifre hangisi ve bu şifre saldırılara karşı en fazla ne kadar dayanabilir? İki yıl öncesine kadar sayılar, semboller, büyük ve küçük harflerden oluşan 8 karakterli bir parolanın kırılması 2,25 yıl sürerken, bugün bu süre sadece 57 güne düştü. Şifre kırma tekniklerinin gelişmesi ve de bilgisayarların işlem kapasitelerinin gelişmesi beraber parolaların dayanma ömrü de kısalmaktadır.

Biz de sizin için uzunluğu 3-18 karakter arasında ve içinde sadece sayılar, büyük veya küçük harfler, karışık büyük veya küçük harfler, sayılarla beraber büyük ve küçük harfler, sayılarla beraber semboller, büyük ve küçük harflerin bulunduğu beş farklı şifre/parola tipinin dayanma sürelerini bir araya getirdik.

Ortaya çıkan karşılaştırma tablosuna göre karakter uzunluğu 3-18 arasında olan ama sadece sayılardan oluşan şifrelerin ömrüleri oldukça kısa oluyor. 16 karakterli sayılardan oluşan bir şifrenin kırılmaya karşı ömrü en fazla 1 yıl iken, 17'nin 12 yıl ve 18'in 126 yıl oluyor.

Giderek kırılması güçleşmeye başlayan şifreler ise en az 10 karakterden ve içinde sayılar, büyük ve küçük harfler veyahut sayılar, semboller, büyük ve küçük harfler oluşuyor.

En güçlü şifreler/parolalar ise en az 18 karakterden oluşuyor. 18 karakter olup sadece sayılardan müteşekkil olan şifrelerin dayanma ömrü 126 yıl sonra bitiyor. Şu an için en güçlü şifreler 18 karakterden oluşup içinde sayılar, semboller, büyük ve küçük harfler olanlardır. Ve bunların saldırılara karşı dayanma ömrü ise tam 1 kentrilyon yıldır.

Karakter sayısı ile farklı türde karakter kullanımlarına bağlı olarak kırılmalara karşı şifre/parola dayanma süreleri:

 

Konuyla ilgili olarak alttaki yazıları da inceleyebilirsiniz: